Kimyasal Peeling Yöntemi - Medical Park Dermatoloji Kliniği

Kimyasal Peeling Yöntemi

Nedir ve ne amaçla kullanılır?

Kimyasal peeling donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için uygulanan yöntemlerden biridir. Ayrıca ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisi, yüzeyel kırışıklıkların, akne ve izlerinin tedavisi için de kullanılır.

Kaç çeşit kimyasal peeling vardır? Tedavi süresi ne kadardır?

Kimyasal peeling yüzeysel, orta ve derin olarak 3 ayrı düzeyde sınıflandırılabilir.
Yüzeysel peelingler 2 haftada bir olacak şekilde 6-8 seans olarak planlanır. Her seansta cildin reaksiyonuna göre konsantrasyon ve peelingin ciltte kalış süresi attırılır.

Orta peelinglerden en çok kullanılanı TCA peelingler olup işlemden sonra 3-7 gün ciltte kızarıkılık ve soyulma olacaktır, ayda 1 kez yapılması uygundur.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan SPF30 ve üzeri koruyucuların her 2 saatte 1 tazelenmesi ile güneşten korunulmalıdır. Peeling gibi soyma işlemleri tercihen yaz aylarında yapılmamalıdır

Kimyasal peeling, kısaca cilt yenileme işlemi olarakta bilinmektedir. Bu işlem aslında eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Kleopatra bunun için süt kullanrken (laktik asit içerir). Fransız kadınlar şarap kullanmışlardır. Kimyasal peeling işleminde amaç, deri üzerine birtakım kimyasal maddeler (laktik asit, glikolik asit, triklorasetik asit vb) uygulayarak deriyi soymak ve yeniden canlandırmaktadır.

Kimyasal soyucular çok yüzeyel, yüzeyel, orta dereceli yüzeyel ve derin soyucular diye gruplandırılabilir. Bu soymanın derinliği kullandığın malzemenin konsantrasyonu, ph değeri ve uygulama süresi gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Dermatoloji polikliniklerinde genellikle yüzeyel ve orta derecede peeling uygulanmaktadır. Kimyasal peeling işlemi, yazın veya doğum nedeni ile oluşan kahverengi lekelerde, sivilce izlerinde veya cildi yeniden canlandırma amaçlı olarak yapılabilmektedir.