HPV Genital Siğiller - Medical Park Dermatoloji Kliniği

HPV Genital Siğiller

HPV Genital Siğiller

HPV Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) halk arasında siğil olarak bilinen ciltte ve üreme organlarında görülen virütik bir hastalıktır. HPV nin bazı tipleri özellikle aktif cinsel hayatı olan erkek ve kadınların hayatında hem genital siğil oluşturması hem de bazı kanserlere yol açması nedeniyle daha da önemlidir. 100 e yakın HPV tipi vardır ve bunların yaklaşık 40 çeşidi genital bölgede siğil yapabilmektedir.

HPV Nasıl Görünür?

HPV erkeklerde genital bölgede peniste, testisler üzerinde ve anüste, kadınlarda ise sıklıkla vulva, rahim ağzı (serviks) ve vajinada, daha seyrek olarak ta anüs etrafında görülür. Birkaç milimetre büyüklüğünde deriden hafif kabarık, yassı, üzeri karnabahar görünümlü, pürtüklü ve hafif pembemsi kahverengi çıkıntılar şeklinde olurlar.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV genellikle enfekte olmuş genital bölge ile cinsel temas ile geçer. Ayrıca mukozalardan, vücut sıvılarından, çok nadiren ise kullanılmış jilet gibi malzemelerden, hijyenik olmayan tuvaletlerden bulaşabilmektedir. Virüs herhangi bir bulgu ve şikayet olmadan uzun bir süre vücudumuzda kalabilir. Bağışıklık sistemimiz normalde 1-2 yıl içinde bu virüsü temizler. Virüsü alan % 5-10 kişide ise görünür halde siğil olarak karşımıza çıkar.

HPV nin Hangi Tipleri Kanser Yapabilir?

HPV ye bağlı en çok görülen kanserler Rahim ağzı (serviks), Penis, Anüs ve Ağız içi kanserleridir. HPV nin 16 ve 18 tipleri yüksek risklidir ve % 70 Serviks kanserinden sorumlu tutulmaktadır. HPV nin 6 ve 11 tipleri de düşük riskli olup % 90 genital siğillerden ve nadiren de kanserlerden sorumludur.

HPV Genital Siğiller

HPV Tanısı Nasıl Konur?

HPV tanısı fiziki olarak siğilin cilt üzerinde görünmesini takiben konur. Yüksek veya düşük risk grubundan olup olmadığı ise değişik laboratuar testleri ile tespit edilebilir. Ciltte herhangi bir lezyon olmadığı zaman kadınlarda vajinal smear (PAP testi) ile, erkeklerde ise üretral sürüntüden HPV taşıyıcısı olup olmadığı tespit edilebilir.

HPV’de Kimler Risk Grubundadır?

Cinsel hayatında partner sayısı çok olanlar ve sık partner değiştirenler, tek gecelik ilişkiler, gençler de ise özellikle erken başlayan cinsel yaşam risk oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemi bozuk olan (Kemoterapi hastaları vb.), bağışıklık düzeyi düşük olan, cilt bütünlüğü bozulmuş olan (Tıraş bıçağı ile temizlik, kaşıntılı hastalıklar.) kişilerin genital siğili olan biriyle ilişkide bulunmaları ile HPV bulaşma oranı yaklaşık % 60 tır.

HPV Bulaşmasından Korunmak

Özellikle siğili olanların cinsel temastan uzak durmaları ve tamamen tedavi olduktan sonra aktif cinsel hayata geri dönmeleri, eşinde siğil tespit edilenlerin aktif siğilleri olmasa bile test yaptırarak durumlarını saptamaları HPV ye yakalanmamak için önemlidir. Genel olarak prezervatif kullanımı HPV bulaşmasından korunma sağlasa da , fakat tamamen garantili ve güvenli bir yöntem değildir. Genital bölge temizliğinde jilet gibi malzemeler kullanmamak, hijyenik olmayan umumi tuvaletler, spor salonları gibi yerlerde çok dikkatli olmak ve kendinize özel olmayan eşyaları kullanmamak da önemlidir.

HPV Aşısı Kimlere Yapılır?

HPV nin 6,11,16,18 tiplerine karşı geliştirilmiş olan aşıların genç yetişkinlerde cinsel hayat başlamadan yapılması tavsiye edilmektedir. 9-26 yaş arasındaki kız ve kadınlarda yapılması hem genital siğillere hem de rahim ağzı (serviks) kanserine karşı koruma sağlarlar.

HPV Tedavisi

HPV tedavisinde siğiller medikal, kimyasal veya fiziksel yöntemlerle yakılarak yok edilirler. En çok tercih edilen yöntemler, Podofilin atuşmanları, Imiquimod krem, Krioterapi (dondurmak), Lazer, Elektrokoter (yakmak) yöntemleridir. Kliniğimizde bu tedaviler başarıyla uygulanmaktadır.