Cilt Yaşlanması - Medical Park Dermatoloji Kliniği

Cilt Yaşlanması

cilt sağlığı

Cildimiz, içsel ve dışsal olmak üzere iki farklı nedenle yaşlanır. Kronolojik ya da içsel yaşlanma, biyolojik saatimiz yani genetik nedenle oluşur. Dışsal yaşlanma ise dış etmenlerin neden olduğu yaşlanmadır. Güneş ışınları, radyasyon, hava kirliliği, rüzgar, nem, yoğun sıcağa maruziyet, kimyasallar ve sigara tüketimi dışsal yaşlanmadan sorumlu olan en önemli etmenlerdir.

İçsel yaşlanma, doğal gelişen bir süreçtir. 20’li yaşların ortasında başlar. Cildin yenilenme sürecinde yavaşlama görülür. Cilt, ince ve soluk görünümdedir. Bağ dokusunda bulunan kollajen ve elastin salgısı azalır. Bağ dokusunun azalması cildin elastikiyet kaybına, yüzeysel kırışıklara neden olur. Deride nem kaybı olur. Cildin nemlenmesinden sorumlu olan hiyarülonik asit maddesinin azalması, nem kaybının nedenidir. Nemsizlik, derinin kurumasına ve kaşıntılara sebebiyet verir. Saçlarda beyazlama ve dökülmeler görülür. Tırnaklarda kırılma gözlenir. İçsel yaşlanma kaçınılmaz bir süreçtir.

Dışsal Yaşlanmayı Durdurabilirsiniz

Dışsal yaşlanma, dış etmelerin neden olduğu yaşlanmadır ve geciktirilebilir. Dışsal yaşlanmadan sorumlu olan en önemli neden güneş ışınlarıdır. Dışsal etmenlerden dolayı yaşlanma bulguları gözlenen ciltte; lekeler, kılcal damar genişlemeleri, derin çizgiler, sarkmalar ve mat bir görüntü olur. Ciltte görülen lekelerden, düzensiz salınan melanin sorumludur. Kollajen liflerin sayısında azalma ve düzensiz elastik lif salgısı, derin kırışıkların ve mat görünümün nedenidir. Kılcal damar genişlemeleri, derinin incelmesi ve damarların zarar görmesinden kaynaklanır.

Sigara, dışsal yaşlanmadan sorumlu olan bir diğer etmendir. Sigara, ciltte derin çizgilerin oluşmasına neden olmanın yanında, cildin tonunda değişiklere de sebep olur.

6 Saat Uyku

Yaşlanma sürecini yavaşlatabilmek için birtakım önlemler alınmalıdır. İçsel yaşlanma kaçınılmaz olduğundan dışsal yaşlanmaya neden olacak faktörler öncelikle ortadan kaldırılmalıdır. Kişi beslenmesine önem göstermelidir. Günde en az altı saat uyumalıdır. Su içilmesine önem verilmelidir. Su, cildin nemlenmesi açısından faydalıdır. Sigara içilmemelidir. Sebze, meyve tüketimine önem verilmelidir. Bunların içeriklerinde bulunan antioksidanların cildimiz içinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Güneşten kaçınmak, yaşlanmanın geciktirilmesi açısından çok önemlidir. Kişiler düzenli güneş koruyucu kullanmalı, dışarıda zaman geçirdiklerinde güneş koruyucuyu tekrarlamayı ihmal etmemelidir. Güneş koruyucular en ez 30 faktörlü olmalı, dışarı çıkılmadan 15-20 dakika önce sürülmeli, 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. UVA ve UVB ışınlarından korumalıdır. Güneş koruyucu kullanımına erken yaşlarda başlanmalıdır. Bronzlaşmak amacıyla solaryuma girilmemeli, bronz görüntü elde edilmek isteniyorsa oto bronzan ürünler tercih edilmelidir.

Antiaging Zamanı!

Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak amacıyla birtakım tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Kişiler öncelikle kullandıkları kozmetik ürünlerde değişiklik yapmalıdırlar. Yaşlanmayı geciktirmek amacıyla kullanılacak antiaging ürünlerde; vitamin C, vitamin A, koenzim Q ve meyve asidi içermesine önem verilmelidir.

Özellikle düzensiz beslenen, sigara içen ve yoğun stres altındaki kişilerde antioksidan içerikli kremler önerilmektedir. Meyve asidi içerikli kremler ciltteki ölü tabakanın atılmasını kolaylaştırmanın yanında cilde parlaklıkta kazandırırlar. Özellikle gece kullanımları tavsiye edilir. Gündüz kullanılacaklarsa arkasından güneş koruyucu sürülmelidir. Göz çevresinde erken yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla dermokozmetik ürün kullanıma başlanmalıdır.

Peeling, kırışıklıkların yerleşmesini ve ciltte bulunan lekelerin tedavisini sağlamak amacıyla başvurulan bir yöntemdir. Özellikle derin yerleşimli olduğu düşünülen lekelerde peeling işlemi, krem tedavisiyle birlikte iyi bir tedavi şemasıdır. Peeling, meyve asitli ya da TCA peeling şeklinde olabilir. Amaç, üst tabakadaki hücrelerin soyularak atılmasını ve alttan sağlam canlı deri gelmesini sağlamaktır.

Peeling iki ya da üçer hafta arayla dört ile altı seans arasında yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asidin gücü, kişinin cilt yapısı ve mevcut olan soruna göre belirlenmektedir. Peeling işlemi yüz, boyun, dekolte, göğüs ve ellere de uygulanabilir. Peeling sonrası ciltte kızarıklık, hafif kabuklanma, kepeklenme gibi bulgular gözlenebilir. Bu bulgular birkaç günde nemlendiriciler ile hafifler. Peeling sonrası yeni gelen deri güneşe karşı çok hassastır. Güneşten korunmak çok önemlidir. Güneş koruyucu kullanımına tedavi sonrası da devam edilmelidir.

Kırışıklıklara Karşı Mezolifting

Ciltte görülen sarkma, elastikiyet kaybı ve kırışıklıklar, mezolifting ile tedavi edilebilir. Cildi yenileyen antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve cilde nem kazandıran hiyarülonik asit maddesi minik iğnelerle cilt altına enjekte edilir. Cilt nemlenmiş, parlak görünüm kazanmış ve yenilenmiş olur. Ortalama 4-6 seans, 2-4 haftalık aralıklarla uygulanır. Yüz dışında boyun, dekolte bölgesi ve eller de mezolifting uygulanabilen diğer alanlardır. Ağrısı minimal olduğu için uygulama öncesi lokal anestezik krem uygulaması yeterlidir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Ciltte beliren mimik kaslarının kasılmasından kaynaklanan kırışıklıklar botulinum toksini ya da bilinenen ismiyle botoks işlemiyle azaltılır veya yok olur. Özellikle yüzün üst kısmı ve göz çevresinde bulunan çizgilerinin ortadan kalkmasında faydalıdır. Botoks uygulaması öncesi hastaların ilaç hikayeleri, hastalıkları olup olmadıkları sorgulanır. Etkisi, uygulamadan 4-5 gün sonra görülmeye başlar ve 3-6 ay devam eder. Emin ellerde yapıldığı zaman yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Dolgu enjeksiyonu; yaşlanma sonucunda gelişen volüm kaybını ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. En çok ağız çevresi, dudaklar ve gülme çizgileri dolgu işlemiyle tedavi edilmektedir. Amaç, deride bulunan boşluğu doldurmaktır. Dolgu amaçlı çok sayıda madde kullanılmaktadır. Tercih edilecek maddeler, derideki etki süresine göre kısa ya da uzun süreli olmaktadır. En sık tercih edilen dolgu maddesi hiyalüronik asittir. Su bağlama özelliğine sahiptir. Cilt temizlendikten sonra kişinin ağrı hissetmemesi için anestezik özelliği olan krem yüze sürülür ve sonrasında ilaç cilde verilir. Etkinliği 4-6 ay arasında devam etmektedir