Cilt Bakımının Püf Noktaları - Medical Park Dermatoloji Kliniği

Cilt Bakımının Püf Noktaları

cilt sağlığı

Kişilerin cilt tiplerine uygun kozmetik ürün kullanmaları gerekir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler cildi kurutucu ve su bazlı ürünleri tercih etmelidirler. Alkol içeren tonik tarzı ürünler, yağ salgısını dengelemeye yardımcı olur. Bu kişilerin yağlı kozmetik ürün kullanmaları; komedonlara, siyah noktalara ve akne gelişmesine ortam hazırlar. Hafif ve cildi yağlandırmayan nemlendiricileri tercih etmelidirler. Akne geliştiğinde kesinlikle sıkılmamalıdır. Aknelerin çabuk sönmesini sağlamak için yapılan sıkma işlemi, aknenin iz ile iyileşmesine neden olur.

Karma cilt yapısına sahip kişilerin alın ve burun bölgeleri yağlı, yanaklar ise daha kurudur. Bu kişilerin cilt yapısı, mevsimlere göre değişkenlik gösterir. Alın bölgeleri daha yağlı olduğundan, cilt temizleme işlemi alından başlamalıdır. Nemlendirme işlemi ise yanaklardan başlayıp, daha yağlı olan alna daha az uygulama yapılmalıdır. Kuru cilt yapısına sahip kişiler ciltlerini temizlemek amacıyla cildi kurutmayan temizleyicileri tercih etmelidirler. Tonik tarzı ürünler, bu kişiler için uygun değildir. Hassas cilt yapısına sahip kişiler için olan makyaj ürünlerini tercih etmelidirler. Nemlendirici ürün kullanımına önem vermelidirler.

Hassas ciltlerde, A vitamini içeren ürünler alerjik reaksiyona neden olabilir. Dikkatli kullanılmaları gerekir. Gece kullanılmaları tavsiye edilir. Göz çevresi, anatomik olarak derinin en hassas olduğu bölgedir. Bu sebepten o bölgeye kullanılacak ürünlere dikkat edilmelidir. Yüze uygulanan kozmetik ürünler göz çevresine sürülmemelidir.

Gebelik Döneminde Cilt Bakımı

Gebelik döneminde kullanılacak kozmetik ürünlere dikkat edilmelidir. Dıştan kullanılacak ürün bile olsa; bunun emilip kana geçme ihtimali bulunduğu konusunda anne adayları bilgilendirilmelidir. Özellikle gebelik süresince vitamin A ve yüksek dozda salisilik asit içeren ürün kullanımı önerilmez.

cilt sağlığı

Çok fazla kozmetik aynı anda uygulanmamalıdır. Ürünlerin kapakları kapalı tutulmalı, havayla teması engellenmelidir. Enfeksiyon varlığında kozmetikler o bölgeye uygulanmamalıdır.

Makyaj çıkartılmadan yatılmamalıdır. Kozmetiklerin birisiyle ortak kullanılmamasına önem verilmelidir. Güneş koruyucu kullanımına dikkat edilmelidir. Kış mevsiminde düşük faktörlü, yaz mevsiminde yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Kişilerin bronz tene kavuşmak amacıyla başvurdukları solaryum masum değildir. Ciltte erken yaşlanma, cilt kanserine zemin hazırlama ve çillenmeye neden olmaktadır. Bronz görüntüye kavuşmak isteyen kişilere otobronz ürünler önerilmelidir. Sağlıklı bronzluk diye bir durum söz konusu olamaz.

A vitamini ve meyve asidi içeren kremler güneşe karşı hassasiyete neden olur. Bu sebepten gece kullanılmaları tavsiye edilir. Kişilerin sağlıklı cilde kavuşmak amacıyla başvurdukları peeling işlemi; cildin sağlıklı, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Peeling işlemi için yaz mevsimi uygun değildir. Kişiler peeling işlemini uzman ellerde yaptırmalıdırlar. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirler.